Šesťáci četli pohádku spolužákům z Ukrajiny a jiné povedené hodiny

V online hodinách češtiny se nedávno opět potvrdilo, že 6. A je plná hereckých talentů. Pro své dva starší spolužáky z 8.B, kteří se k nám na podzim přestěhovali z Ukrajiny, si šesťáci připravili dramatizovanou četbu pohádky O dvanácti měsíčkách. Všichni byli díky zapnutým kamerám vidět, Matěj připravil obrázkový doprovod, Eliška v roli Holeny byla opravdu zlá, Maruška v podání Zuzky si získala srdce měsíčků (Lukáš, Ota, Roman), mikrofony se zapínaly a vypínaly, a četba všech vypravěčů navazovala zcela bezchybně. Oba posluchači rozuměli dobře, jednak svou češtinu od podzimu intenzivně rozvíjí zejména s paní učitelkou Lázničkovou, a jednak pohádku O dvanácti měsíčkách znají i děti na Ukrajině.

Jinak teď v březnu v online hodinách opakujeme slovní druhy, učíme se správně používat zájmena mě a mně, naší a naši, zkoušíme různé kvízy, rozvíjíme si slovní zásobu… Čteme zajímavé texty z čítanky, na což se těší hlavně Monika, máme elektronickou nástěnku s čtenářskými tipy. V pátek jsme si četli básničky Miloše Kratochvíla a Zdeňka Svěráka a pak jsme si kolektivně složili vlastní. Nešlo až tak o literární hodnotu, takže prosíme kritiky o toleranci, hlavní bylo vytvořit něco společně.

V obchodě

Až půjdu do obchodu,

koupím si nutellu.

Skočím tam do záchodu,

a půjdu k východu.

V papírnictví si koupím pastelku,

a nakreslím s ní veverku.

Nakreslím taky telku,

a do ní psa a fenku.

Pak zajdu do mekáče,

vidím někoho, jak tam skáče.

Potkám obludného prodavače,

koupím hambáče

a uteču jak malé ptáče.

(kolektiv 6.A)