21.10.2017

Kvalitní škola

Proces aktivní práce na zlepšování školního prostředí.

Učící se škola

Charakteristika učící se školy jako učící se organizace

Pojem kvalitní školy, kvality výuky v oblasti vzdělávání musíme ruku v ruce spojovat s pojmem učící se školy.
Aby škola mohla úspěšně zvládat mnohostranné požadavky kladené na ni v oblasti rozvoje nových metod učení, absorbování nových poznatků z vnějšího prostředí, musí být schopna se dlouhodobě opřít o proces vlastního učení a spolupráci lidí ve škole a jejím okolí.
Škola jako učící se organizace vytváří organizační prostředí, ve kterém si organizuje proces učení svých zaměstnanců formou „učebních center“ a vytváří tak podmínky, aby všichni pracovníci měli možnost a byli schopni se permanentně učit.
Učící se škola tedy podporuje učení svých zaměstnanců a sama se neustále transformuje. Lidé na všech úrovních se snaží rozvíjet své schopnosti dosahovat žádoucí výsledky, individuálně i ve vzájemné spolupráci. Škola je a musí být jednotkou změny, neboť je to jediné místo, kde se setkávají požadavky společnosti a očekávání a učební potřeby žáků a učitelů.  Každá škola je jedinečná. Musí se naučit, jak se učit. Změny, které mají dopad na životy žáků, obsahují hluboké procesy učení, které mohou učitelé a ředitelé škol zvládnout jen tehdy, když se sami budou učit.

Zjišťování úrovně kvality školy v procesu učící se školy se dá určovat různými způsoby, Vybrali jsme si Společnost pro kvalitu školy, o.s., která dlouhodobě spravuje a nabízí ucelený systém metodiky vlastního hodnocení základních škol včetně testování znalostí žáků vybraných tříd. V rámci hodnocení společnost současně nabízí a dále rozvíjí řadu diagnostických nástrojů (dotazníky) pro získání podrobnějších informací o stavu hodnocené školy.
Společnost pro kvalitu školy nabízí školám kromě testování znalostí a dovedností žáků také kompletní systém vlastního hodnocení školy v rámci modelu kvality školy s možnosti získání certifikátu "Kvalitní škola".

Naše škola získá:

• Metodiku k vlastnímu hodnocení školy. Pravidla pro realizaci vlastního hodnocení školy, s cílem splnit požadavky stanovené legislativou a současně vytvoření ve škole autoevaluační kultury potřebné k udržení a zvýšení kvality školy. Využití autoevaluačního dotazníku dostupného na portálu IS Diagnostik  a pracovního sešitu pro všechny typy škol v tištěné podobě.
    • Diagnostické dotazníky pro žáky, učitele, rodiče včetně autoevaluačního dotazníku pro realizaci vlastního hodnocení školy v elektronické podobě.
    • Certifikát „Kvalitní škola“. SCIENTIA EST POTENTIA = VĚDĚNÍ JE SÍLA.

Podmínky pro získání certifikátu „Kvalitní škola“:

1. Realizace 4 diagnostických metod:
    • Žáci
      • Testování znalostí a dovedností žáků
      • Realizace 1 diagnostické metody z:
        • Školní výkonová motivace žáků
        • Kvalita školního života žáků
        • Preference učení žáka
    • Rodiče
      • Anketa pro rodiče
    • Učitelé
      • Profesní potřeby učitelů
    1. Vyplnění autoevaluačního dotazníku.
      Vyplnění autoevaluačního dotazníku pro hodnocení 4 oblastí školy prostřednictvím portálu
      Prokazatelné zpracování a vyhodnocení zprávy.
      Prokazatelné zpracování a vyhodnocení zprávy o vlastním hodnocení školy v daném školním roce dle metodiky SPKŠ.
    2. Schválení hodnotící komise.
    3. Otestovat alespoň 20% tříd ze školy.

Harmonogram práce

Testování znalostí a dovedností žáků - kampaň na testování bude ve druhém pololetí školního roku.
Školní výkonová motivace žáků - říjen 2016 - listopad 2016
Kvalita školního života žáků - březen 2017
Profesní potřeby učitelů - květen 2017
Anketa pro rodiče - červen 2017