21.10.2017

Projekt DofE

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu – ocenění pro mladé lidi, kteří se nebojí velkých cílů.
V pátek 17.6. se šestice našich žáků třídy 9.T – Lucie Fojtíková, Andrea Marková, Sandra Hrušková, Viktorie Pavlíčková, Nikol Durčáková a Matyáš Kokrda zúčastnila slavnostní ceremonie v DOXu – Centru současného umění v Praze.
Za úsilí věnované čtyřem aktivitám jim byly předány Bronzové ceny vévody z Edinburghu v podobě certifikátu a bronzové medaile.
Vyznamenaní rozvíjeli svůj talent, sportovali a věnovali se dobrovolnictví. Podmínkou rovněž bylo naplánovat si, ale hlavně zrealizovat dobrodružnou expedici . Tou byla výprava na Lysou horu, kam si museli donést vše potřebné k přenocování pod stanem, uvařit si v divočině a čelit rozmarům počasí – od horka po sněhovou vánici. Vše bezvadně zvládli, ba i dokázali, že se dovedou sami zorientovat v neznámém terénu. Zkrátka OBSTÁLI !
A obstáli i v Praze, kde Andrea komentovala svoji krásnou prezentaci a Nikol vyjádřila svůj dík za to, že se mohla do DofE (anglický název  The Duke of Edinburgh´s International Award) zapojit.
S výběrem aktivit,  stanovením cílů a souputníkem na expedici jim byla Alena Zapletalová, koordinátorka programu, a Eva Halfarová – školitel a hodnotitel.

VIDEO:

Prodram DofE

DofE je vzdělávací program, který mladým lidem od 14 do dovršení 25 let umožňuje rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat svůj volný čas.
Program DofE je součástí celosvětové prestižní Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu a už od roku 1956 podporuje v desítkách zemí po celém světě mladé lidi napříč společností na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění.
V programu DofE si mladí lidé stanovují individuální cíle a výzvy v několika aktivitách a na cestě k jejich splnění posilují svou zodpovědnost a vytrvalost, poznávají a překonávají sami sebe a získávají nové dovednosti, užitečné pro další studijní i pracovní život. Navíc se zapojením do programu stávají součástí mezinárodní komunity a v případě potřeby mohou získat finanční podporu pro své aktivity.

Po celém světě se již do programu DofE zapojilo přes osm milionů mladých lidí. V ČR účastníci programu DofE mimo jiné věnují ročně 30 000 hodin komunitě a potřebným v rámci své dobrovolné činnost. V současnosti je do programu DofE v ČR zapojeno přes 600 mladých lidí a 250 dobrovolných mentorů, kteří je na jejich cestě podporují.
V tomto školním roce se do tohoto projektu zapojila také naše škola.
Po návštěvě lektorů z Prahy, kteří žákům promítli film dokumentující průběh projektu, jsme vybrali 6 žáků, kteří o projekt projevili zájem.
Žáci Sandra Hrušková, Lucie Fojtíková, Viktorie Pavlíčková, Matyáš Kokrda, Nikol Durčáková a Andrea Marková celý školní  rok pracovali a zdokonalovali se v  těchto aktivitách: ROZVOJ TALENTU, SPORTOVNÍ AKTIVITA, DOBROVOLNICTVÍ.
Jako ROZVOJ TALENTU si žáci vybrali například zdokonalení se v kresbě, zdokonalení se v pečení buchet,v psaní ZAV.
SPORTOVNÍ AKTIVITU- zdokonalení se v běhu, ve sportovní disciplíně…
DOBROVOLNICTVNÍ- peer program pro žáky školy na téma kyberšikana, přednáška pro rodiče,doučování mladšího bratra.
Vyvrcholením celoročního snažení byla dobrodružná expedice na Lysou horu, kterou žáci museli zdolat se zátěží s vlastním jídlem. Celou trasu také museli sami naplánovat.

V úterý 6.9. bylo završeno  na Ministerstvu kultury v Praze celoroční úsilí skupiny žáků 9. ročníku. Byla jim předána  prestižní Mezinárodní cena vévody z Edinburghu ( The Duke of Edinburgh´s international Award – DofE).  Katka Adamczyková,  Janek Piwowarsky, Honza Revaj, Dominik Prokš a Jakub Jagusztyn  tvořili tým, který si v září předsevzal určité cíle a většinu roku je naplňoval.  Úkoly  byly z různých oblastí. V oblasti dobrovolnictví někteří z nich pracovali coby lektoři v peer programu a pro své mladší spolužáky vytvořili preventivní program.  V oblasti sportovního rozvoje se věnovali vytrvalostnímu běhu, plavání , cyklistice a Katka twirllingu – což je kombinace tance, baletu a cviků mažoretek ( díky pravidelnému každodennímu tréningu byla nominována na mistrovství Evropy ! ). Pracovali i na osobním rozvoji talentu. Posledním úkolem bylo uskutečnit dobrodružnou expedici na místo, kde před tím nikdo z členů ještě nebyl. V loňském roce  dělali „dofáci“   výplaz na Lysou horu, kde se  za těžkých povětrnostních podmínek museli  zorientovat v terénu, na ohni připravit teplé jídlo a přečkat noc.  I letos jsme se vypravili do Beskyd, tentokrát do oblasti Morávky. Každý z členů měl svůj úkol: vyhledat spoje, určit  podle mapy tasu, nachystat lékárničku, udělat jídelníček a podle toho nakoupit potraviny. Honza Revaj pak celou expedici zachytil na kameru a vytvořil fotodokumentaci. Počasí nás opět zkoušelo, ale obstáli jsme.  Navíc jsme po trase sbírali odpadky, papírky a různý nepořádek, neboť jsme se zapojili do programu Zelené kopce. Ten vyhlásila a sponzorovala  firma Northfinder.  Zážitků  byla spousta,  je na co vzpomínat a hlavně je v čem pokračovat. Po dosažení bronzové medaile mají  všichni před sebou novou výzvu – bronzovou a zlatou úroveň. Přejme jim proto hodně štěstí na nových cestách !

Expedice DofE do Beskyd
Zelené kopce